Historia

W maju 1925 roku powstał Komitet Założycielski do utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Raszowa. Członkami byli: Franciszek Augustyn – nauczyciel i kierownik tutejszej szkoły podstawowej, Jan Wesoły – właściciel miejscowego baru, Antoni Piechaczyk – właściciel tartaku oraz Josef Baron. Na pierwsze zebranie założycielskie zgłosiło się 36 ochotników. Prezesem OSP został Antoni Piechaczyk, a komendantem Josef Baron. W składzie zarządu zasiedli: Josef Wilpert, Jan Wesoły, Robert Skowronek, Franciszek Karwoth i Franciszek Ulka. Istniejącą do dnia dzisiejszego remizę strażacką wybudowano w 1926 roku. Na początku mieściła ona także areszt policyjny, gdzie osadzano skazanych za drobne przestępstwa. Z racji przynależności w tych latach wsi Raszowa do powiatu kozielskiego została zakupiona przez Urząd Gminy w Kłodnicy pierwsza pompa ręczna tzw. ”sikawka”.

Po zakończeniu działań wojennych jednostkę trzeba było reaktywować niemal od zera. W 1945 roku Adolf Migocz, po namowach ówczesnego sołtysa Maksymiliana Mikolascha, skompletował ponownie Zarząd OSP Raszowa gdzie sam objął funkcję Komendanta, natomiast Prezesem został Wilhelm Murlowski. Ciekawostką jest, że w tych czasach cały sprzęt gaśniczy był wożony zaprzęgami konnymi, które były udostępniane przez gospodarzy: Eryka Murlowskiego oraz Karola Drozda.

W 1950 roku, w srebrną rocznicę powstania jednostki OSP Raszowa, pompę ręczną zastąpiła pompa mechaniczna M 200 a dwa lata później wymieniono ją na nowocześniejszy model M 400. W roku 1958 zakupiono i zainstalowano pierwszą elektryczną syrenę alarmową. W latach 1958-1972, kiedy funkcję Prezesa pełnił Franciszek Ulka, a naczelnikiem był Jerzy Więcek, przeprowadzono remont kapitalny remizy. Areszt przebudowano na niewielką świetlicę strażacką, a w pomieszczeniu garażowym wykonano nowy sufit oraz przekryto dach. W 1965 roku zorganizowano 40-lecie podsumowujące efekty pracy członków OSP Raszowa. Zaowocowało to zwiększeniem dotacji na cele ochrony przeciwpożarowej oraz zakupiono nową motopompę M 800.

W roku 1965 Zakłady Chemiczne „Blachownia” rozpoczęły produkcję o podwyższonym zagrożeniu pożarowym. Jednostka OSP Raszowa weszła w skład I Pierścienia Ochrony o promieniu 15 km. Nowe wymagania sprawiły, że straż wyposażono w samochód strażacki Lublin. Kierowcami pierwszego wozu strażackiego byli druhowie Konrad Reinert i Jan Suchy.

Rok 1970 był rokiem inwestycji i modernizacji. Miejscowi strażacy wybudowali magazyn paliw i części zapasowych, wyciągarkę do węży gaśniczych oraz nową instalację elektryczną w remizie, którą wyposażono w prostownik do ładowania akumulatorów. Społeczeństwo wsi i niektóre organizacje społeczne uczciły Złoty Jubileusz fundując sztandar dla jednostki jako wyraz wdzięczności za wieloletnią służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W roku 1977 Komenda Rejonowa w Strzelcach Opolskich doceniła wysiłki jednostki i przydzieliła samochód marki Żuk wraz z przyczepą, wycofując tym samym z użytku wysłużonego Lublina.

W 1992 roku OSP Raszowa otrzymała od niemieckiej Partnerskiej Gminy Lützelbach samochód bojowy Opel Blitz, który aktualnie znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach Śląskich. W roku 2003 Urząd Miejski w Leśnicy zakupił fabrycznie nowy samochód bojowy Ford Transit wraz z wyposażeniem. W latach kolejnych nastąpił dynamiczny rozwój naszej jednostki. OSP Raszowa zdobywała kolejno tytuły Mistrza Gminy, Powiatu, Województwa i Kraju. Systematycznie wzbogacała się o nowoczesny sprzęt do ratowania życia i mienia ludzkiego. W 80 rocznicę powołania OSP Raszowa (rok 2005) mieszkańcy oraz Burmistrz Leśnicy ufundowali jednostce drugi sztandar. W roku 2013 zakupiono używany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Magirus. 4 maja 2015 r. jednostka została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W roku 2018 oddano do użytku nową remizę z dwoma boksami garażowymi, pomieszczeniami gospodarczo socjalnymi oraz salką szkoleniową; inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu Gminy Leśnica. Trzy lata później jednostka zakupiła z własnych środków używanego busa do przewozu osób – Volkswagen T6.